Czy 2023 będzie dobrym rokiem na zakup nieruchomości?

list Kategoria: Nieruchomości

Początek roku to idealny czas na podjęcie decyzji i opracowanie planów średnio- i długoterminowych. Koniec pandemii spowodował, że duża część populacji wyznaczyła już swoje cele – a jednym z tych celów jest zakup nieruchomości nad oceanem.

Sytuacja w wyniku pandemii odbiła się na rynku nieruchomości, który odnotował spadek liczby transakcji w 2020 roku, głównie ze względu na niepewność i ograniczenia nałożone w celu zmniejszenia wzrostu liczby infekcji. W 2021 r. sektor reaktywował się ze względu na ożywienie gospodarcze i dobre prognozy na 2022 r. W konsekwencji rok 2021 i 2022 były bardzo dobre z punktu widzenia inwestycji kapitału na rynku nieruchomości.

Wzrost cen nieruchomości

Ceny nieruchomości, porównując rok 2021 do 2022, wzrosły od 7 do nawet 20%. Według czołowych ekspertów do nowej bańki na rynku nieruchomości jest jeszcze za daleko, ale ceny będą nadal rosły wraz ze wzrostem popytu.

Według niektórych prognoz, w tym roku może nastąpić trend wzrostowy cen ze względu na wysoki popyt, podczas gdy podaż nieruchomości pozostaje bez zmian. Taka sytuacja tworzy więcej nabywców niż nowe budynki. Ceny mieszkań z drugiej ręki mogą również wzrosnąć, jeśli nierównowaga między podażą a popytem będzie narastać. Teneryfa jest jednym z miejsc w Europie, na których sezon trwa cały rok. Turyści przyjeżdżają tutaj o każdej porze roku.

Obecnie inflacja jest na dużo wyższym poziomie w Polsce niż na Wyspach Kanaryjskich. Natomiast ceny nieruchomości są porównywalne z cenami apartamentów, mieszkań w dużym aglomeracjach Polski. Warto rozważyć zakup nieruchomości na Teneryfie pod względem inwestycyjnym. 

 

Niskie stopy procentowe kredytów na Wyspach Kanaryjskich

Oprocentowanie kredytów hipotecznych na Teneryfie jest o wiele korzystniejsze niż w Polsce. Wymagany jest jednak dość duży wkład własny i udowodnienie dochodów z Polski na poziomie sugerowanym ok. 50 tys. euro. 

Mimo to jest prawdopodobne, że za kilka lub kilkanaście miesięcy, stopy procentowe zaczną rosnąć w wyniku inflacji. Zdaniem ekspertów, nie powinien to być znaczący wzrost. Jeśli jednak zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości na Teneryfie wspomagając się kredytem, pamiętaj - im szybciej tym lepiej. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień