Dlaczego Europejczycy przeprowadzają się masowo na Wyspy Kanaryjskie?

list Kategoria: Teneryfa

Pandemia Covid-19 wywarła bezpośredni wpływ na trendy imigracyjne w UE. Coraz więcej Europejczyków z wielu powodów wybiera Hiszpanię jako swoje nowe miejsce zamieszkania.

Podczas ograniczeń kwarantannowych wprowadzonych w różnych krajach niemal jednocześnie, większość prywatnych firm przeniosła swoich pracowników do pracy zdalnej. Ponieważ wydajność i produktywność wcale nie spadły, wiele firm zachowało ten tryb działania. A rząd hiszpański zaczął formułować projekt ustawy o wydawaniu nowego typu zezwolenia na pobyt dla pracowników zdalnych. 

Dzięki takiej wizie wysoko wykwalifikowani pracownicy będą mogli przyjechać do kraju i tu zamieszkać, aby pracować dla zagranicznych pracodawców. Osoby, które nadal będą mieszkać w Hiszpanii po wygaśnięciu tej wizy, będą miały możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt dla pracowników zdalnych, które jest ważne maksymalnie 2 lata.

Sami pracownicy nie są już związani z miejscem pracy i sztywnym harmonogramem: mogą nie tylko swobodnie wybierać miasto, ale także swobodnie wybierać miejsce stałego zamieszkania.

 

Dane demograficzne. Kto się porusza?

Większość z nich (zwłaszcza obywatele i mieszkańcy krajów UE o zimnym i deszczowym klimacie) skorzystała z możliwości przeniesienia się w cieplejsze regiony, przede wszystkim do Hiszpanii.

Hiszpania od wielu lat jest jednym z krajów o największej liczbie imigrantów posiadających obywatelstwo UE. W 2019 r. było ich 1,67 mln. Według tego wskaźnika jest to drugie miejsce po Niemczech (4,29), przed Włochami (1,55) i Francją (1,46). Widać wyraźnie, że gospodarka ma się lepiej. Na początku 2021 r. „gminy” stanowiły 21,06% ogółu cudzoziemców mieszkających w Królestwie.

 Pomijając emerytów lub pracowników na niższych zmianach, są to zazwyczaj osoby o wyższych dochodach: przedsiębiorcy, wysoko wykwalifikowani eksperci i cyfrowi nomadzi, którzy decydują się na rozpoczęcie działalności w Hiszpanii lub tam się przeprowadzić.

 Główne powody przeprowadzki:

  • klimat ciepły i umiarkowany
  • dobrze rozwinięte połączenia komunikacyjne
  • umiarkowane ceny nieruchomości, towarów i usług, w tym utrzymania i utrzymania mieszkań
  • wysokiej jakości usługi medyczne
  • możliwość nauczania dzieci w międzynarodowych szkołach nie tylko w języku hiszpańskim, ale również w języku angielskim
  • zdrowe odżywianie (tzw. „dieta śródziemnomorska” w wersji hiszpańskiej od dawna uważana jest za najbardziej przydatną z wszystkich tego typu opcji)
  • szeroka gama miejsc rozrywki i zajęć dla wszystkich grup wiekowych

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień