Przeprowadzka do Hiszpanii z dziećmi

list Kategoria: Nieruchomości

Jakie są prawa dzieci w Hiszpanii? Dla rodziców jest to najważniejsza kwestia, wiele rodzin przyjeżdża do tego kraju z ideą zapewnienia dziecku „lepszej" przyszłości.
Przede wszystkim należy powiedzieć, że wszystkie dzieci w wieku szkolnym mają prawo do bezpłatnej nauki w szkołach publicznych i nie ma znaczenia, czy dziecko ma zezwolenie na pobyt w kraju (permiso de residencia) czy wizę studencką, czy nie. Brak znajomości języka hiszpańskiego również nie jest przeszkodą w przyjęciu dziecka do szkoły publicznej.

Hiszpański jest dźwięczny i łatwy w nauce dla Polaków. W szczególności dzieci do 6. roku życia mają naturalną zdolność przyswajania języków obcych w zawrotnym tempie. Pierwsza klasa podstawówki rozpoczyna się gdy dziecko według rocznika ma 6 lat. Semestry są 3 a system oceniania determinuje skala od 1 do 10. Szkoła podstawowa trwa 6 klas, następnie gimnazjum 4 lata i liceum 2. W 95% szkół, lekcje zaczynają się od poniedziałku do piątku o tej samej porze i kończą o tej samej godzinie. Większość szkół jest hiszpańsko-języcznych. 

Opieka medyczna nad dziećmi (jak i dorosłymi) w Hiszpanii jest bezpłatna. Należy jednak posiadać pracę bądź własną działalność gospodarczą i odprowadzać składki. Wyjątkiem jest stomatologia - ale to dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, przed tym wiekiem leczenie stomatologiczne niemowląt i młodzieży, a także planowane zdrowie jamy ustnej (usuwanie kamienia nazębnego, fluoryzacja itp.) nie wymagają wydatków. Jednak wielu dentystów lubi interpretować ten przepis na swój własny sposób, próbując bezpłatnie założyć plomby dla dzieci w tym wieku tylko w przypadku leczenia zębów stałych, a nie mlecznych.

Na dziecko urodzone w Hiszpanii matka otrzymuje miesięczny zasiłek w wysokości 100 euro przez trzy lata. Jednak ten rodzaj płatności jest możliwy tylko wtedy, gdy matka pracuje. Zakłada się, że za te pieniądze będzie mogła zarejestrować dziecko w przedszkolu (guardería).

W zakresie prawa do pobytu i obywatelstwa hiszpańskiego - dzieci, które przybyły na Wyspy Kanaryjskie wraz z rodzicami, mają dokładnie takie samo prawo pobytu jak ich ojcowie i matki, ale w tym przypadku decyzja o przyznaniu im zezwolenia na pobyt zależy od pozytywnego rozstrzygnięcia tej samej kwestii.

W przypadku dzieci urodzonych w Hiszpanii prawo do pobytu przysługuje automatycznie (jeżeli przynajmniej jedno z rodziców ma już miejsce zamieszkania).

Pogoda, ciepły klimat zachęca do zamieszkania z dziećmi na Wyspach Kanaryjskich. Nasze pociechy mają tutaj większą możliwość uprawiania sportów na świeżym powietrzu przez cały rok. Rozwijają swoje pasje, grę w piłkę nożną, jeździectwo, pływanie, serfowanie, jazdę na rowerze, czy tenisa bądź padla. Co tylko zamarzą i zapragną mają na wyciągnięcie ręki a Ty możesz cieszyć się życiem razem z nimi. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień